Kafes Balıkçılığı Nedir?

Kafes Balıkçılığı ya da Kültür Balıkçılığı deniz içerisinde, göl, akarsu veya tatlı su kıyılarında tecrit edilmiş alanlar oluşturularak bazı türlerin yetiştirilmesini yapar. Özel çit, kafes ve ağ gibi su geçişine engel olmayan aynı zamanda yetiştirilen türün alandan kaçmasına engel olan malzemeler kullanılarak yapılır. Doğal veya doğala yakın alanlarda bu şekilde su ürünleri yetiştirilerek her zaman bol miktarda balık, ihtiyaç oranında ve planlı şekilde üretilir. Aynı zamanda yanlış avlanma, iklimsel değişiklikler ve benzeri birçok sebepten dolayı nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin devamlılığı sağlanmış olur. 20. Yüzyıl ortalarından itibaren kültür balıkçılığına yönelik yatırımlar hız kazanmış ve talepteki artış büyük ölçüde kültür balıkçılığından sağlanmıştır. Günümüzde su ürünlerinde dünya üretiminin %40’ından fazlası kültür balıkçılığı ile sağlanmaktadır. Kafes Balıkçılığında su üzerinde durabilen çeşitli malzemelerden üretilen kafes tipleri mevcuttur. Kafes Ağı Filesi de bunlardan biridir. Yetiştirilen türlerin büyüklüğüne göre farklı göz açıklıklarındaki Kafes Ağı Fileleri kullanılabilir.

Kafes Ağı Filesi

Kafes Ağları Kafes Balıkçılığında yaygın olarak kullanılan bir sistemdir. Ağlar genellikle tercih edilen kafesin boyutlarına ve ortam koşullarına göre üretilir. Kafes Ağı Filesi sistemleri ıstakoz, kerevit, karides, yılan balığı gibi balık türlerini yakalamak ve alanda tutmak için iyi bir tercihtir. Bu ağlar delinme ve darbelere dayanıklı şekilde özel olarak üretilmelidir. Bu ağlar balıkların mevcut bölgede kalmasını sağladığı gibi; balıkların toplu halde kalmaları için gerekli koşulları da sağlar. Bazı Kafes Ağı Filelerinde kullanılan antifoiling boya sayesinde ağın yosun tutmasının önüne geçilir.

Nasıl Üretilir?

Kültür Balıkçılığının vazgeçilmezlerinden biri olan Kafes Ağı Filelerini kullanım amacına uygun şekilde darbelere ve delinmelere dayanıklı olarak üretiyoruz. Standart ebatlarda üretimini yaptığımız Kafes Ağı Filelerini müşteri isteklerine göre kişiselleştirme seçenekleri de sunuyoruz. Kullanım amacına uygun şekilde, uygun hammaddeler ile üretilerek uzun vadeli kullanım sağlar. İsteğe bağlı özel kimyasal madde kullanımı ile ağın yosun tutması engellenebilir. Kafes Ağı Filesi, diğer balık ağları ve tüm ürünlerimiz hakkında web sitemiz üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.


İlgili Yazılar

Kafes Ağı Filesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz