Tırmanma Halatları spor salonları, jimnastik çalışmaları, bireysel antrenmanlar ve askeri eğitim gibi alanlarda antrenman amacıyla kullanılır. Aynı zamanda barfiks, şınav, mekik, yüksek atlama, uzun atlama gibi en temel askeri eğitim sporlarından biridir. Tırmanma halatları ultraviyole ışınlarından, tozdan ve sert darbelerden etkilenmeyecek şekilde kendir halattan imal edilir. Tırmanma halatlarının yeterli güç ve esneklikte olması, herhangi bir şiddetli sarsıntı ve darbe söz konusu olduğunda dayanıklılık göstermesi gerektiği için büyük önem taşır.

Tırmanma halatı ile tırmanış yapan bir tırmanıcı neredeyse tüm kas gruplarını çalıştırmış olur. Lats, rhomboid, trepezius kasları, arka deltalar, pazılar ve ön kolların dayanıklılığını, kuvvetini ve kavrama gücünü ciddi oranda arttırır. Bu egzersizlerle, kendi vücudumuzun ağırlığıyla çalıştığımız için omurga üzerinde eksenel bir yük oluşturmamış olmakla birlikte eklemlerimize ve bağlarımıza da aşırı yüklenmeden antrenman yapmış oluruz. Aynı zamanda tırmanma halatları ile egzersiz yapmak, tüm geniş alanlarda mükemmel bir antrenman seçeneği olacaktır. Tırmanma halatları tüm kas gruplarımızı kısa bir süre içerisinde birkaç basit temel hareketle çalıştırma imakanı verir. Aynı zamanda dövüş sanatları ile ilgilenen kişiler için tırmanma halatı kullanma becerisi de son derece faydalı olacaktır. Gelişmiş, kuvvetli eller ve ön kollar dövüş sanatlarında ustalaşmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda tırmanma halatları ile yapılan antrenmanlar çevikliğinizi ve koordinasyonunuzu da arttıracaktır.

Tırmanma halatlarının en temel görevi, düşen tırmanıcının her düşüşte kişinin kat ettiği yükseklik kadar açığa çıkan potansiyel enerjiyi sönümlemektir. Tırmanma halatı bu enerjiyi sönümleyemezse söz konusu enerji tırmanıcı üzerinde ölümcül olabilecek bir kuvvet oluşturabilir. Bu yüzden tüm tırmanma halatları, yük altında esneyebilen, dinamik yapıdaki halatlardır. Ancak bu halatlar söz konusu enerjinin tümünü değil bir kısmını sönümler. Esneyebilecekleri son noktaya kadar esnemedikleri için modern tırmanma halatlarının doğru kullanıldığı müddetçe kopması ihtimali de söz konusu değildir. Bu halatlar genelde yaklaşık 800 kg taşıyabilecek güce sahip olurlar.

Tırmanma halatı alırken göz önünde bulundurulması gereken birinci kriter, halatın kullanım amacına uygunluğudur. Tırmanış ekipmanlarının en önemli parçalarından biri olan tırmanma halatlarının kalitesi, esnekliği ve mukavemeti can güvenliğiniz açısından hayati önem taşır. Bu sebeple tırmanma halatı seçerken oldukça titiz davranmak, aşınmalara darbelere ve ağır yüklere karşı dayanıklı bir halat seçmek gerekmektedir.

Kendir malzemeden ürettiğimiz yüksek mukavemetli tırmanma halatlarımız, üretim hattındaki ilerleyişinde öncelikle belirli ölçülerde kesim işlemi sağlandıktan sonra iki ucuna yüksek dereceli ısı ile daralan makaron kullanılmaktadır. Uçları makaron ile kaplı ipliklerin bir tarafına metal aparat takılıp ucuna çelik kilitli kanca takılmaktadır. Tırmanma Halatları çeşitlerinde iplik kalınlığı ve ebatlandırma gibi özel üretim mümkündür. Web sitemiz üzerinden ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

                            

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz